Jak dbać o właściwą wilgotność w pomieszczeniu z oknami PCV?

Zdecydowany wpływ na jakość klimatu wewnątrz pomieszczeń ma wilgotność powietrza. Aby czuć się komfortowo, wilgotność powietrza wewnątrz budynku powinna być utrzymywana na poziomie 40%-55%. Na wilgotność powietrza wewnątrz domu ma wpływ kilka czynników:
• codzienne domowe czynności (pranie, gotowanie, mycie podłóg)
• korzystanie z wanny i prysznica
• naturalna utrata wilgoci przez ludzi, zwierzęta i rośliny
• temperatura i zewnętrzne warunki pogodowe

Temperatura a wilgotność
Ciepłe powietrze może zawierać więcej wilgoci niż zimne. W temperaturze pokojowej 20° C i wilgotności względnej 60% metr sześcienny powietrza zawiera 10 g wody. Obniżając temperaturę w pomieszczeniu do 8° C, powietrze może pomieścić tylko połowę tej ilości wilgoci. Oznacza to, że 50% wilgoci ucieka i osadza się w kondensacji i może powodować powstawanie pleśni.

Punkt rosy
Wilgotność powietrza to zawartość pary wodnej w powietrzu. Im wyższa temperatura powietrza, tym więcej pary wodnej może się w nim znajdować. Przekroczenie maksymalnej wilgotności (np. w wyniku obniżenia temperatury powietrza) powoduje skraplanie się pary wodnej. Tak powstaje na przykład wieczorna rosa.

Nagrzane w dzień powietrze może zawierać w sobie bardzo dużo pary wodnej, gdy przychodzi noc, powietrze ochładza się i spada przez to maksymalna ilość pary wodnej, która może być w nim zawarta. Nadmiar pary wodnej skrapla się, tworząc na powierzchni ziemi kropelki rosy. Temperatura, w której para wodna może zmieniać swój stan skupienia z lotnego na ciekły nazywana jest temperaturą punktu rosy lub punktem rosy.

Wilgotność może być regulowana poprzez właściwą wentylację pomieszczeń. Ze względu na nowoczesne standardy budowlane i rosnące wymagania dotyczące wysokiej efektywności energetycznej nowych budynków, coraz większą wagę przywiązuje się właśnie do tego tematu.

Opisz nam swoje potrzeby. Chętnie doradzimy »

Powrót »
Firma Handlowo-Usługowa
Mariusz Pawłowski
Adres: 33-100 Tarnów
ul. Kasprowicza 70
tel. (14) 629 44 29
sklep@oknapawlowski.pl
pn-pt: 8:00-16:30
sob: 8:00-12:00